Сайт районної газети "Вісті Хорольщини"

Пенсійний фонд

ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДЯН У 2019 РОЦІ


2018 рік завершився грудневим підвищенням соціальних стандартів. Мінімальний розмір пенсії для непрацюючих осіб, які втратили працездатність зріс з 1452 грн. до 1497 грн.
В плані підвищення пенсійного забезпечення наших пенсіонерів 2019 рік також не буде виключенням.
Поряд із зростанням мінімальної заробітної плати, яка із січня становить 4173 грн., проведено перерахунок пенсій категорії осіб, яким передбачено підвищення пенсії в зв'язку із ростом цього показника. Так, для осіб, які досягли віку 65 років і старші мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати. Тож в січні ця категорія пенсіонерів отримає підвищені розміри пенсій.
Наступний крок до підвищення пенсійного забезпечення з 1 березня - індексація пенсій. Відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. В зв'язку з проведенням індексації передбачено підвищення пенсій в середньому на 17 відсотків. При цьому хочу наголосити що індексація стосуватиметься тих пенсій, які призначені за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того,частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку (після призначення чи перерахунку пенсії відпрацювали 24 місяці страхового стажу, або ж коли страховий стаж становить менший період але пройшло 2 календарних роки) на найбільш вигідних умовах.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" також передбачено підвищення мінімальної пенсії за віком: з 1 липня до 1564 грн., з 1 грудня до 1638 грн.
За матеріалами офіціних джерел


До уваги керівників підприємств, установ, організацій


На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення 07.12.2016 року в порядку здійснення контрольної функції було розглянуто питання про практику застосування та стан виконання Закону України " Про внесення змін до статті 40 Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування " щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії " № 1043-VIII від 29.03.2016 року.
З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В зв`язку з необхідністю підтвердження первинними документами відомостей про заробітну плату, які надаються громадянам для призначення (перерахунку) пенсій, керівникам підприємств, установ, організацій наголошуємо про необхідність дотримання вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі до архівних установ у випадках ліквідації, банкрутства, реорганізації підприємств, установ, організацій.
Дякуємо за співпрацю!

Начальник управління О.Я.Торяник


До уваги керівників підприємств, установ, організацій


На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення 07.12.2016 року в порядку здійснення контрольної функції було розглянуто питання про практику застосування та стан виконання Закону України “ Про внесення змін до статті 40 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування ” щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії ” № 1043-VIII від 29.03.2016 року.
З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В зв”язку з необхідністю підтвердження первинними документами відомостей про заробітну плату, які надаються громадянам для призначення (перерахунку) пенсій, керівникам підприємств, установ, організацій наголошуємо про необхідність дотримання вимог щодо збереження архівних документів та порядку їх передачі до архівних установ у випадках ліквідації, банкрутства, реорганізації підприємств, установ, організацій.
Дякуємо за співпрацю!

Начальник управління О.Я.Торяник


Перспективи розвитку пенсійної системи


Система соціального забезпечення постійно розвивається і вдосконалюється. Так, 14 вересня цього року Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року, в якій визначено чіткі кроки щодо підвищення ефективності роботи Фонду по всіх напрямках. Зокрема, йдеться про якість обслуговування громадян, вдосконалення управління фінансовими ресурсами Фонду, впровадження сучасних інформаційних технологій, скорочення адміністративних видатків, підвищення прозорості та відкритості у роботі органів Фонду.
Запропонована Стратегія передбачає перелік індикаторів, які визначають конкретні результати її реалізації. Серед них - забезпечення обслуговування громадян незалежно від місця реєстрації. Крім того, надання пенсійних послуг не тільки на рівні районного центру, як це є зараз, а й на рівні громад, на базі агентських пунктів, зокрема банківських установ, поштових підприємств тощо. Загалом планується значно розширити мережу точок доступу до одержання пенсійних послуг, які будуть максимально наближені до місця проживання громадян. Передбачається значно скоротити час для надання таких послуг, в тому числі за рахунок сучасних інформаційних технологій. Так, якщо донині процес призначення пенсій тривав до 10 днів, то незабаром знадобиться 15-20 хвилин. Запроваджується можливість отримання практично всіх послуг дистанційно, у тому числі через веб-портал Пенсійного фонду з використанням електронного цифрового підпису. Таким чином, подати заяву на призначення чи перерахунок пенсії можна буде не виходячи з дому. Сьогодні завершується впровадження централізованої системи призначення та виплати пенсій, у якій замість існуючих громіздких архівів паперових пенсійних справ, розрізнених по приміщеннях місцевих управлінь Фонду, буде створена єдина централізована база електронних пенсійних справ.
Завдяки цій системі розширюватимуться можливості використання персоніфікованих даних застрахованих осіб про сплату внесків до Пенсійного фонду. Зокрема, передбачається використання цих даних для виявлення ознак тіньової зайнятості та інформування громадян про їхні набуті пенсійні права, про стаж і заробіток.
На виконання цих перспективних завдань спрямована і робота управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі, яке очолює начальник управління Торяник О.Я., молодий, ініціативний керівник. На сьогоднішній день управлінням своєчасно і в повному обсязі проведено виплату пенсій понад 11400 одержувачам. Затримок з доставкою пенсій не виникало. Всього на виплату пенсій за 9 місяців поточного року спрямовано 153,8 млн. грн. План з надходження коштів, адміністрування яких здійснює управління, за січень-вересень виконано, до пенсійного бюджету надійшло 340,9 тис. грн.
Забезпечують виконання завдань, поставлених перед управлінням Пенсійного фонду перший заступник начальника управління Прокопенко В.С. та заступник начальника управління Сергієнко О.Б., висококваліфіковані керівники з багаторічним стажем роботи. В управлінні поряд з досвідченими працівниками (Лиманець Н.М. , Ткаченко Н.Б., Гринько Н.Г., Сніжко Т.І., Головань Л.М., Святенко І.М., П'ятигорською В.І., Бовою Т.Л., Похилько І.О., Лапко В.Л., Чишко Н.В.) успішно працює талановита і перспективна молодь ( Шендрик О.О., Кірсанов В.А., Репік О.С.).
Естафету досвіду, професійності та людяності вони отримали від ветеранів пенсійної служби Бойко Н.Г., Сурмач В.І., Галимурзи Т.А., Горб Л.Т., Олійніченко К.Г., Старовєрцевої Г.В., Таран Н.Г., Носач Н.Б., які присвятили роки, а дехто й десятиліття життя, сил, енергії і вміння роботі в Пенсійному фонді, а тепер перебувають на заслуженому відпочинку.
З нагоди професійного свята адміністрація і профспілковий комітет управління вітає працівників та ветеранів управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі, а також колег, соціальних партнерів з інших соціальних служб, з Днем працівників соціальної сфери, бажає всім міцного здоров'я, плідної творчої праці на ниві служіння людям, достатку і злагоди в родинах, миру і любові.

Голова профкому управління Пенсійного фонду України
в Хорольському районі Тетяна Варі


Забезпечення виконання вимог антикорупційного законодавства управлінням Пенсійного фонду України в Хорольському районі


Одним із пріоритетів діяльності управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі є реалізація державної антикорупційної політики. Робота в цьому плані спрямована на запобігання та своєчасне виявлення корупційних ризиків у діяльності управління Фонду, зменшення їхнього впливу на загальні результати роботи.
Основним напрямком запобігання корупції є проведення роз’яснювальної роботи серед працівників управління Фонду щодо положень антикорупційного законодавства, запобігання можливим правопорушенням, виникненню конфлікту інтересів та про шляхи його врегулювання. З цією метою проводяться семінари, навчання та наради.
Ведеться постійна робота, спрямована на вдосконалення механізмів контрольно-аналітичної діяльності. З використанням програмного комплексу центрального рівня постійно контролюється запобігання подвійному призначенню пенсій. Активно впроваджуються нове інформаційно-технічне забезпечення з метою зменшення впливу “людського фактору”, наприклад, централізована підсистема “Призначення та виплата пенсій”, яка забезпечує формування, ведення електронних пенсійних справ та призначення пенсій з використанням сканованих первинних документів.
У практику роботи впроваджуються різноманітні методи запобігання та виявлення корупції. У громадській приймальні управління встановлено скриньку для скарг, зауважень та пропозицій щодо якості надання адміністративних послуг. Здійснюється постійний моніторинг додержання посадовими особами антикорупційного законодавства, у тому числі щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження спільної роботи близьких осіб.
У 2016 році в управлінні випадків виникнення конфлікту інтересів не виявлено. Спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції здійснено перевірку декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2014-2015 роки, поданих державними службовцями управління. За результатами фінансового контролю недостовірних даних не виявлено.
Управління Пенсійного фонду регулярно оприлюднює у засобах масової інформації, зокрема, і на сторінках газети “Вісті Хорольщини”, інформацію щодо роботи управління та іншу публічну інформацію.
Запроваджено моніторинг громадської думки стосовно якості обслуговування громадян управлінням Пенсійного фонду. З метою забезпечення відкритості та прозорості діяльності управління запрошуємо представників громадських організацій до обговорення підсумків роботи управління Пенсійного фонду та реалізації антикорупційних заходів.

Матеріал підготувала уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції УПФУ в Хорольському районі Тетяна Варі


Важлива інформація


15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ "Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії".
З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року - за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
ДО УВАГИ ОСІБ, ЯКИМ ПЕНСІЇ ПРИЗНАЧЕНІ ТА ПЕРЕРАХОВАНІ У ПЕРІОД З 01.01.2016 ПО 14.04.2016:
Перерахунок призначеної пенсії із застосуванням довідки про заробітну плату за 60 місяців буде проведено на підставі особистої заяви пенсіонера з урахуванням термінів, визначених статтею 45 Закону: з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Перерахунок проводиться не раніше дати набрання чинності Законом, тобто, не раніше 15.04.2016.
Отже, пенсіонерам, які бажають перерахувати пенсію з урахуванням положень вищевказаного Закону слід обов`язково звернутися із довідкою про заробітну плату до органу Пенсійного фонду, де вони перебувають на обліку, для складання відповідної заяви.

Начальник управління О.Я.Торяник


Ведення Пенсійним фондом України Реєстру застрахованих осіб


Одним із напрямків роботи управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі є ведення Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, який використовується для призначення (перерахунку) громадянам пенсій, інших соціальних виплат, та здійснення контролю за достовірністю цих даних.
Базою для Державного реєстру стала система персоніфікованого обліку відомостей Пенсійного фонду, яка функціонує з 2000 року. На кожну застраховану особу відкрито електронну персональну облікову картку з постійним номером, який відповідає реєстраційному номеру облікової картки платника податків. У цій картці накопичуються відомості про особу за весь час її трудової діяльності, що необхідні для визначення розміру пенсії (допомоги), тобто про стаж, суми заробітку та суми сплачених внесків з усіх місць роботи.
Людина протягом життя може працювати за основним місцем або за сумісництвом, бути зареєстрованою, як підприємець, отримувати допомогу по безробіттю чи по догляду за дитиною, змінювати місце роботи та проживання, але відомості для призначення пенсії чи інших соціальних виплат будуть братися із Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Для визначення розміру пенсії, починаючи з 1 липня 2000 року, враховуються лише ті дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб. Тому, якщо несумлінний роботодавець не надав відомості про свого працівника, не сплатив внесків, або людина працювала нелегально, без оформлення трудового договору та отримувала заробітну плату "в конверті", то ніяких відомостей за цей період не буде обліковуватися, і, відповідно, цей період роботи не зарахується до стажу при призначенні пенсії. Це ж стосується і призначення допомоги по безробіттю, нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та ін. Крім того, слід відзначити, що страховий стаж обліковується в місяцях. При цьому, якщо нараховується заробітна плата нижче встановленого законодавством мінімуму, то місяць буде зарахований до стажу як неповний.
Тому всім особам, які розраховують в майбутньому отримувати пенсію та намагаються накопичити для цього найбільше стажу, необхідно цікавитись, чи сплачує роботодавець внески, в яких розмірах та чи надає звітність.
Інформація, яка міститься в Реєстрі застрахованих осіб, не підлягає розголошенню, доступ до неї обмежений. Відомості з облікової картки можуть надаватися тільки для призначення пенсії або соціальних допомог та на вимогу самих громадян, про яких вони зібрані. Кожна особа може особисто звернутися до органів Пенсійного фонду (з паспортом та довідкою про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків) та дізнатись, які відомості про неї внесені до персональної облікової картки та накопичені в реєстрі застрахованих осіб.
З метою покращення якості та оперативності обслуговування громадян діє веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України за адресою в Інтернеті portal.pfu.gov.ua.
Для отримання доступу до електронних послуг потрібно попередньо зареєструватися в органах Пенсійного фонду та отримати персональний код. Кожна застрахована особа може отримувати інформацію про перелік страхувальників, які подавали щодо неї відомості, суму заробітку, з якого сплачено внески, кількість днів для стажу, відмітки про сплату єдиного внеску; відомості про спеціальний (пільговий) стаж. Маючи на руках такі дані, працівник зможе легко контролювати, як його роботодавець платить за нього єдиний соціальний внесок, і в разі необхідності звернутися до нього з претензіями.
Незважаючи на те, що адміністрування єдиного внеску загальнообов'язкового державного соціального страхування (в тому числі і збирання звітності) покладено на органи фіскальної служби, управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі у співпраці з страхувальниками проводить роботу над виправленням помилок у звітах для коректного відображення сум заробітної плати та страхового стажу в персональних облікових картках застрахованих осіб.
Консультації щодо ведення Реєстру застрахованих осіб також надаються працівниками управління Пенсійного фонду за адресою: м. Хорол, вул. 1 Травня, 4, к.19.

О.Б. Сергієнко, заступник начальника управління


Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі інформує


Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі інформує, що з 1 січня 2016 року набрали чинності закони України “ Про Державний бюджет України на 2016 рік ”від 25.12.2015 року № 928, “ Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році ” від 24.12.2015 року № 909 та “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” від 24.12.2015 року № 911, якими врегульовано питання пенсійного забезпечення в 2016 році.

1. Законом “ Про Державний бюджет України на 2016 рік ” встановлено такі розміри прожиткового мінімуму.
Для осіб, які втратили працездатність:
з 01.01.2016 року- 1074 грн.;
з 01.05.2016 року- 1130 грн.;
з 01.12.2016 року- 1208 грн..
Для працюючих осіб ( мінімальна заробітна плата):
з 01.01.2016 року-1378 грн.;
з 01.05.2016 року-1450 грн.;
з 01.12.2016 року-1550 грн.

2. Відповідно до Закону “ Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році ”:
- збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. Відповідно це становить:
з 01.01.2016 року-34450 грн.( 1378 грн. х 25) ;
з 01.05.2016 року-36250 грн.( 1450 грн. х 25);
з 01.12.2016 року-36750 грн. ( 1550 грн. х 25 );
- продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб, та військового збору з пенсій або щомісячного довічного грошового утримання.
Для пенсій, розмір яких перевищує 4134 грн. у 2016 році встановлена єдина ставка податку-15% від суми такого перевищення.

Примітка. Податок не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України “ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”.

3. Відповідно до Закону “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ”:
- встановлено пенсійний вік особам, які звертаються за призначенням пенсії за вислугу років згідно із п.“а” статті 54, п.“е,ж ”статті 55 Закону України “ Про пенсійне забезпечення ”.
Пенсії за вислугу років працівникам льотного та льотно- випробного складу авіації, працівникам освіти, охорони здоров”я та соціального забезпечення, артистам призначаються після досягнення відповідного пенсійного віку.
Примітка. Збережено право на призначення пенсії за вислугу років незалежно від віку особам, які мали вислугу років відповідної тривалості станом на 1 квітня 2015 року або на 1 січня 2016 року.
- максимальний розмір пенсії / щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством крім , доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10740 грн.
Тобто, максимальний розмір пенсії / щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці протягом року не змінюється.
- у 2016 році продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам ( крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойоих дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України
“ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”).
Ветеранам військової служби, яким пенсію призначено відповідно до законів України “ Про державну службу ”, “ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ”, виплата пенсії здійснюється в повному обсязі.

Примітка. Для виплати пенсії в повному обсязі ветерани військової служби звертаються до органів ПФУ з заявою та посвідченням.
Порядок виплати пенсій та щомісячного грошового утримання, передбачений пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України “ Про
внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення ” від 02.03.2015 року № 213 у 2016 році залишено незмінним.

Примітка. Обмеження щодо виплати пенсій/ щомісячного довічного грошового утримання не застосовується протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у силових міністерствах та відомствах.
- індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 % ( зміни до статті 4 Закону України “ Про індексацію грошових доходів населення ” внесено Законом “ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”).

4. Відповідно до Закону “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування ”( зі змінами згідно Закону України від 08.07.2011 року № 3668):
- при обчисленні розміру пенсії заробітна плата враховується за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. Заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страховго стажу підряд до 1 липня 2000 року враховується, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

Примітка. Довідка про заробітну плату за будь- які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року при обчисленні розміру пенсії не подається.
- при визначенні права на пенсію по II групі інвалідності необхідний страховий стаж визначається відповідно до абзаців 13-27 частини першої статті 32 Зазначеного Закону.
Примітка. У період до 1 січня 2016 року інвалідам II групи страховий стаж, необхідний для права на пенсію, визначався як для інвалідів I групи.

Начальник управління О.Я.Торяник


ЗМІНИ У ПЕНСІЙНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ з 01.01.2016 року


Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі інформує, що з 01.01.2016 року набув чинності Закон України N 911-VIII від 24.12.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , яким внесено зміни до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;
з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років;
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення:
які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту;
1971 року народження і старші за наявності вислуги років на цих посадах та після досягнення ними такого віку:
50 років - які народилися з 1 січня 1966 року по 30 червня 1966 року;
50 років 6 місяців - які народилися з 1 липня 1966 року по 31 грудня 1966 року;
51 рік - які народилися з 1 січня 1967 року по 30 червня 1967 року;
51 рік 6 місяців - які народилися з 1 липня 1967 року по 31 грудня 1967 року;
52 роки - які народилися з 1 січня 1968 року по 30 червня 1968 року;
52 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1968 року по 31 грудня 1968 року;
53 роки - які народилися з 1 січня 1969 року по 30 червня 1969 року;
53 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1969 року;
54 роки - які народилися з 1 січня 1970 року по 30 червня 1970 року;
54 роки 6 місяців - які народилися з 1 липня 1969 року по 31 грудня 1970 року;
55 років - які народилися з 1 січня 1971 року;

Олег ТОРЯНИК,
начальник управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області


Розмір виплат інвалідам III групи внаслідок загального захворювання, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам підвищено до рівня прожиткового мінімуму


Після вересневого підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, пенсію було підвищено не всім категоріям громадян.
Деякі з них продовжували отримувати 949 грн. Це сталося внаслідок фіксації їхніх виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян ".
У цій постанові визначено, коли щомісячний розмір пенсійних виплат,державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам,які не мають права на пенсію, та інвалідам (окрім інвалідів I та II груп) з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених у законодавстві, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, не досягає 949 грн.,таким особам надають щомісячну державну адресну допомогу в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
18 листопада нинішнього року Кабінет Міністрів на своєму засіданні вніс зміни в згадану постанову й забезпечив пенсійні виплати інвалідам III групи внаслідок загального захворювання та виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність -1074 грн.
Таким чином, з грудня 2015-го дані особи отримуватимуть вже перераховані та збільшені виплати. Головне, що в майбутньому після кожного підвищення прожиткового мінімуму такий перехунок вже відбуватиметься автоматично і не потребуватиме жодних додаткових рішень Кабміну. Тобто, в разі підвищення прожиткового мінімуму, автоматично збільшуватиметься й розмір виплат інвалідам III групи, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

Начальник управління ПФУ у Хорольському районі
О.Я.Торяник


Кадрова хроніка


Наказом Пенсійного фонду України від 17 листопада 2015 року №808-0 призначено начальником управління Пенсійного Фонду України у Хорольському районі Олега Яковича Торяника, який до цього працював головним спеціалістом - юрисконсультом управління Пенсійного Фонду, у Хорольському районі.
О.Я. Торяник народився 28.03.1983 року у м. Хорол. Має дві вищі освіти. Загальний стаж - 14 років, державної служби - 9. Одружений, має сина.


ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ - ЗРУЧНА ФОРМА ІНДИВІДУАЛЬНИХ ПОСЛУГ


Сьогодення неможливо уявити без досягнень науково-технічного прогресу. В свою чергу, органи Пенсійного фонду України намагаються зробити обслуговування пенсіонерів, роботодавців та громадян більш якісним, оперативним та функціональним.
Саме з цією метою діє веб-портал Пенсійного фонду України (адреса: http://portal.pfu.gov.ua.) , який надає користувачам електронні послуги на сучасному технологічному рівні. Таке запровадження є вагомим кроком на шляху вдосконалення роботи із зверненнями громадян.
Веб-портал дозволяє отримати різнопланову інформацію.
Застрахована особа (працівник), яка зареєстрована на порталі, може щомісяця на свою електронну скриньку отримувати дані з системи персоніфікованого обліку. У них вказано, які роботодавці подавали звіт за цю особу, які суми заробітної плати були нараховані, скільки днів для стажу зараховано в результаті сплати тощо. Також вказується спеціальний стаж (за його наявності). Все це дає можливість контролювати свого роботодавця.
Страхувальники (роботодавці), які зареєстровані на порталі, можуть отримувати виписки з даними про стан розрахунків, контролювати надходження коштів, звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску та виникнення заборгованості з його сплати.
Пенсіонери - користувачі порталу мають змогу, не виходячи з дому, отримати такі відомості з власної пенсійної справи:
* назва Закону України, згідно з яким призначено пенсію;
* вид пенсії;
* сума призначеної пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством;
* дата закінчення виплати пенсії (для пенсій, призначених на певний строк).
Також веб-портал дає можливість:
* подати запит для підготовки різних довідок у паперовому вигляді, що видаються Пенсійним фондом, і потім лише з'явитись для отримання готової довідки - вам буде повідомлено час і місце, куди потрібно прийти;
* записатись на прийом до керівництва чи відповідальної особи і отримати відповідь з уточненням місця, дати та часу прийому;
* відправити скаргу до управління, на яку обов'язково прийде відповідь, адже кожне звернення фіксується електронною системою і перебуває на контролі.
Тобто, функціонування веб-порталу - це ще один крок до того, щоб спростити спілкування громадян із Фондом, максимально наблизити наші послуги до людей.
Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації. Щоб сторонні особи не змогли скористатися вашими даними, інформація надходитиме у такому вигляді, що за нею буде неможливо ідентифікувати особу, її неможливо скопіювати чи роздрукувати. Це теж зроблено з метою захисту персональних даних.
Такий спосіб отримання інформації є безумовно зручнішим, ніж особистий візит до Пенсійного фонду чи телефонний дзвінок (адже по телефону вам не нададуть конфіденційну інформацію).
Всі послуги, надані веб-порталом, абсолютно безкоштовні.
Для реєстрації (процедура якої максимально спрощена) у якості користувача веб-порталу ПФУ Вам необхідно звернутися з відповідною заявою в управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації та надати документ, який засвідчує особу.
Запрошуємо Вас стати користувачем Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua).

Сектор ведення електронних реєстрів та підтримки інформаційно-аналітичних систем УПФУ в Хорольському районі


ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ-ЗРУЧНА ФОРМА ІНДИВІДУАЛЬНИХ ПОСЛУГ


Сьогодення неможливо уявити без досягнень науково-технічного прогресу. В свою чергу, органи Пенсійного фонду України намагаються зробити обслуговування пенсіонерів, роботодавців та громадян більш якісним, оперативним та функціональним.
Саме з цією метою діє веб-портал Пенсійного фонду України (адреса: http://portal.pfu.gov.ua.) , який надає користувачам електронні послуги на сучасному технологічному рівні. Таке запровадження є вагомим кроком на шляху вдосконалення роботи із зверненнями громадян.
Веб-портал дозволяє отримати різнопланову інформацію.
Застрахована особа (працівник), яка зареєстрована на порталі, може щомісяця на свою електронну скриньку отримувати дані з системи персоніфікованого обліку. У них вказано, які роботодавці подавали звіт за цю особу, які суми заробітної плати були нараховані, скільки днів для стажу зараховано в результаті сплати тощо. Також вказується спеціальний стаж (за його наявності). Все це дає можливість контролювати свого роботодавця.
Страхувальники (роботодавці), які зареєстровані на порталі, можуть отримувати виписки з даними про стан розрахунків, контролювати надходження коштів, звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску та виникнення заборгованості з його сплати.
Пенсіонери – користувачі порталу мають змогу, не виходячи з дому, отримати такі відомості з власної пенсійної справи:
•назва Закону України, згідно з яким призначено пенсію;
•вид пенсії;
•сума призначеної пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством;
•дата закінчення виплати пенсії (для пенсій, призначених на певний строк).

Також веб-портал дає можливість:
•подати запит для підготовки різних довідок у паперовому вигляді, що видаються Пенсійним фондом, і потім лише з’явитись для отримання готової довідки – вам буде повідомлено час і місце, куди потрібно прийти;
•записатись на прийом до керівництва чи відповідальної особи і отримати відповідь з уточненням місця, дати та часу прийому;
•відправити скаргу до управління, на яку обов’язково прийде відповідь, адже кожне звернення фіксується електронною системою і перебуває на контролі.
Тобто, функціонування веб-порталу – це ще один крок до того, щоб спростити спілкування громадян із Фондом, максимально наблизити наші послуги до людей.
Веб-портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації. Щоб сторонні особи не змогли скористатися вашими даними, інформація надходитиме у такому вигляді, що за нею буде неможливо ідентифікувати особу, її неможливо скопіювати чи роздрукувати. Це теж зроблено з метою захисту персональних даних.
Такий спосіб отримання інформації є безумовно зручнішим, ніж особистий візит до Пенсійного фонду чи телефонний дзвінок (адже по телефону вам не нададуть конфіденційну інформацію).
Всі послуги, надані веб-порталом, абсолютно безкоштовні.
Для реєстрації (процедура якої максимально спрощена) у якості користувача веб-порталу ПФУ Вам необхідно звернутися з відповідною заявою в управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації та надати документ, який засвідчує особу.
Запрошуємо Вас стати користувачем Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua).

Сектор ведення електронних реєстрів та підтримки інформаційно-аналітичних систем УПФУ в Хорольському районі


Щодо перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму


Враховуючи численні звернення пенсіонерів щодо уточнення розміру пенсій та умов перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму з 1 вересня 2015 року управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі доводить до відома пенсіонерів, що відповідно до норм чинного законодавства мінімальний розмір пенсії за віком (1074 грн. або 1174 грн.) встановлюється за наявності страхового стажу для осіб яким призначено пенсію до 01.10.2015 року для чоловіків 25 років, для жінок - 20 років, а пенсіонерам яким призначено пенсію після 01.10.2011, чоловікам - 35 років, жінкам - 30 років стажу. За наявності стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком (тому у деяких пенсіонерів розмір пенсії залишився 949 грн., або 1049 грн.).
Якщо за матеріалами пенсійної справи стаж більшої тривалості, ніж зазначено вище, за кожен повний рік для чоловіків понад 35 (25), для жінок відповідно 30 (20) років встановлюється підвищення розміру пенсії за віком. Якщо основний розмір пенсії пенсіонера більший за мінімальну пенсію, вказане збільшення за стаж перерахується виходячи з нового прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Звертаємо увагу, що відповідно до змін, внесених з 01.04.2015 до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок підвищення за "понаднормативний" стаж проведено з вересня незалежно від факту роботи пенсіонера. Нагадаємо, що такий перерахунок для працюючих пенсіонерів відповідно до чинного законодавства не проводився з 01.10.2011, а залишався з урахуванням прожиткового мінімуму 764,00 грн. Таким чином, суттєво осучаснено суму підвищення за напрацьований стаж для працюючих пенсіонерів.
Отже, розмір підвищення з 01.09.2015 для пенсіонерів є індивідуальним і залежить від наявного стажу особи, встановлених підвищень та надбавок до пенсії. У жовтні пенсіонери отримують пенсії в нових розмірах з відповідними доплатами за вересень. У відомостях жовтня, окрім перерахованої пенсії за жовтень є доплата за вересень місяць, а у листопаді пенсіонери одержать перерахований розмір місячної пенсії за листопад, який будуть отримувати в подальшому щомісяця до наступних змін.
Для більш зрозумілішого та детальнішого роз'яснення особливостей перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму надаємо декілька ситуаційних прикладів проведення перерахунку пенсій з 01.09.2015.
1. Жінка отримує пенсію за віком з 2000 року, на даний час не працює, її страховий стаж складає 43 роки 6 днів, до 01.09.2015 отримувала пенсію в розмірі 1191,30 грн. Як зміниться розмір пенсії з 01.09.2015?
За наведених обставин складові пенсійної виплати обчислювались до 01.09.2015 виходячи з прожиткового мінімуму 949,00 грн.
Розмір пенсійної виплати даної громадянки станом на 31.08.2015 складав1191,30 грн., в тому числі: основна пенсія - 618,71 грн., доплата за понаднормовий стаж - 142,30 грн., доплата до мінімального розміру пенсії - 330,29 грн. (949,00 грн. - 618,71 грн.), доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 - 100,00грн.
Оскільки розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з 01.09.2015 збільшився, і склав 1074,00 грн., розмір доплати до мінімального розміру пенсії, який є в складі пенсійної виплати, також збільшився і склав 455,29 грн. (1074,00 грн. - 618,71 грн.). Всі інші складові пенсійної виплати залишилися без змін.
Отже, розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2015 складатиме 1316,30 грн. (618,71грн. + 142,30 грн. + 455,29 грн. + 100,00 грн.).
В даному випадку розмір пенсійної виплати збільшився на 125,00 грн.
2. Жінка отримує пенсію за віком з 2014 року, на даний час не працює, її страховий стаж складає 43 роки 6 днів, до 01.09.2015 отримувала пенсію в розмірі 1885,12грн. Як зміниться розмір пенсії з 01.09.2015?
За наведених обставин складові пенсійної виплати обчислювались до 01.09.2015 виходячи з прожиткового мінімуму 949,00 грн.
Розмір пенсійної виплати даної громадянки станом на 31.08.2015 складав1885,12 грн., в тому числі: основна пенсія - 1761,75 грн., доплата за 13 років стажу понад необхідні 30 років - 123,37 грн.
Оскільки розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян з 01.09.2015 збільшився, і склав 1074,00 грн., розмір доплати за 13 років стажу понад 30, який є в складі пенсійної виплати, також збільшився і склав 139,62 грн. (1074,00 грн. х 13%).
Отже, розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2015 складатиме 1901,37 грн. (1761,75грн. + 139,62 грн.).
В даному випадку розмір пенсійної виплати збільшився на 16,25 грн.
3. Чоловік отримує пенсію за віком з 2013 року, його стаж складає 25 років 8 місяців. На даний час не працює. Розмір його пенсії в серпні становив 949,00 грн. Який розмір пенсії буде після перерахунку з 01.09.2015?
Розмір пенсійної виплати станом на 31.08.2015 складав 949,00 грн., в тому числі: 421,10 грн. - розмір пенсії за віком, 274,83 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії пропорційно наявному стажу (до 949,00 грн.), 253,07 грн. - державна адресна допомога до 949,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265.
З 01.09.2015 перерахується сума доплати до мінімального розміру пенсії. Однак, враховуючи, що на момент призначення пенсії для чоловіків мінімальний розмір пенсії встановлюється за наявності 35 років стажу, в даному випадку доплата обчислюється пропорційно наявному стажу (25 років 8 місяців).
Розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2015 складає 949,00 грн., в тому числі: 421,10 грн. - розмір пенсії за віком, 366,50 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії пропорційно наявному стажу (до 1074,00 грн.), 161,40 грн. - державна адресна допомога до 949,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265.
Отже, в даному випадку, розмір пенсії до виплати після перерахунку не зміниться.
4. Чоловік отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи з 2010 року. Його стаж складає 30 років 9 місяців. На даний час працює. Розмір його пенсії в серпні становив 1049,00 грн. Який розмір пенсії буде після перерахунку з 01.09.2015?
Пенсія по інвалідності інвалідам ІІІ групи призначається в розмірі 50% пенсії за віком.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 розмір пенсійної виплати інвалідів ІІІ групи не може бути нижче 949,00 грн.
В даному випадку розмір пенсійної виплати станом на 31.08.2015 складав1049,00 грн., в тому числі: 425,37 грн. - розмір пенсії по інвалідності (розмір пенсії за віком 850,74 грн. х 50%); 523,63 грн. - державна адресна допомога до 949,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265; 100,00 грн. - доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327.
Розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2015 складає 1049,00 грн., в тому числі: 580,37 грн. - розмір пенсії по інвалідності (розмір пенсії за віком 1160,74 грн. х 50%); 368,63 грн. - державна адресна допомога до 949,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265; 100,00 грн. - доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327.
Отже, в даному випадку, розмір пенсії до виплати після перерахунку не зміниться.
5. Жінка отримує пенсію за віком з 2013 року, її стаж складає 40 років 2 місяці. На даний час не працює. Розмір пенсії в серпні становив 2208,99 грн. Який розмір пенсії буде після перерахунку з 01.09.2015?
Розмір пенсійної виплати станом на 31.08.2015 складав 2388,35 грн., в тому числі: 2114,09 грн. - розмір пенсії за віком, 94,90 грн. - підвищення за 10 років стажу понад 30 років, 179,36 грн. - індексація пенсії.
При перерахунку формується фіксована сума індексації як різниця між попередньою індексацією у місяці перерахунку та сумою підвищення пенсії.
Розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2015 складає 2388,35 грн., в тому числі: 2114,09 грн. - розмір пенсії за віком, 107,40 грн. - підвищення за 10 років стажу понад 30 років, 166,86 грн. - фіксована сума індексації.
Отже, в даному випадку, розмір пенсії до виплати після перерахунку не зміниться.

Управління Пенсійного фонду України
в Хорольському районі Полтавської області


“Ні !” – толерантному ставленню до корупції


На виконання вимог Законів України “Про засади державної антикорупційної політики України (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки”, “Про запобігання корупції” в управлінні Пенсійного фонду України в Хорольському районі розроблені Антикорупційні заходи на 2015 рік.
В рамках реалізації заходів постійно проводиться робота щодо вдосконалення механізмів контролю за прийняттям рішень , врегулюванням конфлікту інтересів службових осіб управління. В ході здійснення антикорупційного дослідження проектів розпорядчих актів управління Пенсійного фонду звертається увага на додержання порядку узгодження та схвалення проектів рішень.Забезпечено ведення внутрішнього контролю та реалізації діяльності з управління ризиками , які впливають на досягнення мети та діяльності управління Пенсійного фонду.Механізм контрольно-аналітичної роботи спрямований на визначення повноти та своєчасності реалізації управлінням Пенсійного фонду району повноважень (прийняття рішень, виявлення фактів бездіяльності/незаконних рішень, дій).
У липні 2015 року в управлінні створено окремий відділ обслуговування громадян, основні завдання і функції якого регламентовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-1 “Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України”.Ведеться планомірна робота щодо впровадження порядку обслуговування громадян та обробки пенсійної документації на базі централізованих інформаційних технологій з унеможливленням підготовки документів про призначення (перерахунок ) пенсій спеціалістами управління Пенсійного фонду, які безпосередньо здійснюють прийом громадян.
В управлінні постійно проводяться навчання спеціалістів з питань вивчення антикорупційного законодавства, зокрема, спеціальних обмежень встановлених Законами України “Про державну службу” та “Про запобігання корупції”, щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, правил етичної поведінки, детального вивчення Закону України “Про запобігання корупції” та інших.
Одним із основних завдань діяльності управління є як вдосконалення роботи управління вцілому, так і підвищення рівня результативності та ефективності служби, виявлення необхідності підвищення рівня професійної компетентності, стимулювання результативності діяльності окремих спеціалістів, а також формування нетерпимості толерантного ставлення до корупції, підвищення рівня співпраці влади та громадян у протидії корупції.

Матеріал підготувала головний спеціаліст по роботі з персоналом
Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі
Тетяна Варі


Набув чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб»


Пенсійний фонд України інформує, що з 1 вересня 2015 року набуває чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб».
Законом передбачено, що розмір пенсії осіб, які належать до учасників бойових дій у період Другої світової війни, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.
Таким чином, з 01.09.2015 з пенсій зазначених осіб не справлятиметься податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.


Пенсійний фонд України інформує


Із 1 вересня 2015 року набуває чинності Закон України "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб".
Законом передбачено, що розмір пенсії осіб, які належать до учасників бойових дій у період Другої світової війни, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.
Таким чином, з 01.09.2015 з пенсій зазначених осіб не справлятиметься податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 (із змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2014 №715) призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.
Враховуючи вищезазначене з 1 лютого не включено у відомості на виплату пенсій пенсіонерів, які переміщені з непідконтрольних територій та не зареєструвалися в порядку, визначеному постановою № 509.
У разі видачі тимчасово переміщеним особам зазначених вище довідок після 1 лютого 2015 року органами Пенсійного фонду України невідкладно буде поновлено виплату пенсії з часу її припинення.


Про ситуацію в пенсійній сфері та заходи щодо зміцнення її фінансової стабільності в ході реалізації урядової програми дій та соціальних перспектив Держбюджету 2015 року


В минулому 2014 році та на початку нинішнього 2015 року в умовах дії антикризового законодавства фінансова стабільність в пенсійній сфері району характеризується своєчасною і повною виплатою пенсій 11976 непрацездатним громадянам та проведенням їх індексації.
З даною метою органами Пенсійного фонду області приділяється значна увага оперативному виготовленню і доставці виплатної документації, суцільній перевірці правильності нарахувань та безперебійному фінансуванню банківських установ і поштових відділень по доставці пенсій.
Минулорічна потреба на забезпечення законодавчо визначених виплат склала 200879,1 тис. грн., що на 7781,1 тис. грн. або на 4,0% більше, ніж у 2013 році. В середньому в 2014 році на виплату пенсій спрямовувалося 16739,9 тис. грн. на місяць, а в січні 2015 року – 17104.8 тис. грн.

Зростання нових пенсійних призначень було обумовлено тим, що 2014-й був останнім роком, коли жінки могли вийти на заслужений відпочинок у віці 55 років, маючи стаж роботи 30 років і припинивши трудову діяльність. Тому багато жінок вирішили скористатись правом призначення пенсії у віці 55 років.
Починаючи з 01.01.2015 р. жінки вже не можуть вийти на пенсію на загальних підставах раніше досягнення 57-ми років, а конкретний вік виходу на пенсію залежить від їх дати народження, зокрема:
– у віці 57 років можуть вийти на пенсію жінки, які народилися з 01.04.1958 р. по 30.09.1958р.;
– у віці 57 років 6 місяців – які народилися з 01.10.1958 по 31.03.1959 р.;
– у віці 58 років – народжені з 01.04.1959 р. по 30.09.1959 р.;
– у віці 58 років 6 місяців – з 01.10.1959 р. по 31.03.1960 р.;
– у віці 59 років – з 01.04.1960 р. по 30.09.1960 р.;
– у віці 59 років 6 місяців – з 01.10.1960 р. по 31.03.1961 р.;
– у віці 60 років – які народилися починаючи з 01.04.1961 р.
Разом з тим, дана ситуація може поліпшитися в разі підписання Президентом України П.О. Порошенком Закону України про продовження до 2022-го року виходу на пенсію жінок у 55-річному віці, вказаний закон було прийнято Верховною Радою України 14.01.2015 р.
На даний час середня пенсія в районі складає 1396,68 грн. у цивільних пенсіонерів.

Вказані законодавчі зміни окреслені законами України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 р. № 80-VІІІ, "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ, "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 р. № 71-VІІІ, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28.12.2014 р. № 77- VІІІ.
Відповідно до нововведень не відбулося подальшого підвищення пенсійного віку і не введено обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Саме ці питання найбільше турбували жителів напередодні ухвалення нового законодавства. Також не внесено жодних змін і до порядку обчислення нових пенсій на загальних підставах. Тому, тим громадянам, які збираються на заслужений відпочинок у нинішньому, 2015, році хвилюватися не потрібно.
Насамперед, з урахуванням прийнятих законодавчих змін органам Пенсійного фонду необхідно запровадити оподаткування 180 пенсій, розміри яких перевищують три мінімальні заробітні плати (3654 грн.), на суму такого перевищення за ставкою 15% або 20% (на суму перевищення пенсії понад 10 мінімальних заробітних плат, тобто більше 12180 грн.).
Всі ці громадяни розпочнуть платити новий податок в автоматичному режимі вже у лютому з відрахуванням суми податку за січень, оскільки на час його впровадження з 01.01.2015 р. відомості на виплату січневої пенсії вже були надруковані і знаходилися на відділеннях зв'язку чи в банківських установах.

Серед інших нововведень – відсутність можливості вийти на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку в разі звільнення працівника за скороченням штатів або за станом здоров'я, оскільки відповідні зміни внесені до законів України "Про зайнятість населення" та "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Знижено до 60% заробітної плати і рівень призначення нових пенсій за спеціальними законами (народним депутатам України, суддям, прокурорсько-слідчим працівникам, науковцям, державним службовцям та іншим).
Певної економії в коштах за минулий рік досягнуто завдяки переходу пенсіонерів на виплату пенсій через банківські установи, послуги яких не оплачуються на відміну від відділень зв'язку. На даний час по району 4715 пенсіонерів (29.4%) обслуговуються саме банками.
Вивільнені та зекономлені кошти будуть спрямовані на виплату підвищених пенсій соціально вразливим категоріям громадян, зокрема, членам сімей загиблих військовослужбовців (в тому числі в зоні АТО), в пенсійному забезпеченні яких відбулися зміни з 01.01.2015 р. в зв'язку з доповненнями до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Нововведення передбачають, що членам сімей військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які загинули чи померли при виконанні обов'язків військової служби, пенсії у зв'язку з втратою годувальника мають нараховуватися у розмірі 70% грошового забезпечення годувальника замість 40% чи 30%, як було передбачено до 01.01.2015 р. При цьому, якщо на утриманні померлого перебували двоє і більше членів сім'ї, пенсія обчислюватиметься на рівні 90% грошового забезпечення, що розподілятиметься між ними рівними частками, але не менше, ніж 40% на кожного непрацездатного члена сім'ї, незалежно від їх числа. Також, одночасно з 01.01.2015 р. підвищено і мінімальний розмір даного виду пенсії з 949 грн. до 1898 грн., тобто в 2 рази.
Проте багато з членів сімей загиблих чи померлих військовослужбовців станом на 01.01.2015 р. отримували інший вид пенсії в незначному розмірі (за віком, по інвалідності, вислузі років) маючи право перейти на пенсію по втраті годувальника у більшому розмірі. Тому саме цим громадянам необхідно особисто звернутися до органів Пенсійного фонду за отриманням пенсії в разі втрати годувальника, розмір якої підвищено.
В зв'язку з проведенням антитерористичної операції на Полтавщину виїхало 194 переселенців-пенсіонерів з Донецької та Луганської областей.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509, запроваджено реєстраційний облік цих осіб в органах праці та соціального захисту населення з видачею відповідної довідки, яка є підставою для продовження виплати пенсії на території Хорольського району.
Нещодавно прийнятою урядовою постановою від 12.12.2014 р. № 715 термін подання такої довідки продовжено до 1 лютого 2015 року. Тому тим переселенцям, які не встигли зареєструватися, а їх в районі налічується 11 осіб, необхідно прискорити дану процедуру, оскільки без її здійснення пенсія з 01.02.2015 р. може не виплачуватися відповідно до вимог зазначеної постанови.
В минулому 2014 році було отримано багато звернень з приводу механізму індексації пенсій та виплат ветеранам війни, чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям.
З цього приводу в законодавстві також відбулися відповідні зміни, які передбачають, що порядок цих виплат має бути удосконалено на рівні Кабінету Міністрів України виходячи з наявних можливостей Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду.
Також законодавством Кабінету Міністрів України виходячи з бюджетних можливостей надано право регулювати виплату надбавок і підвищень ветеранам і дітям війни, чорнобильцям різних категорій. Поки що ці виплати залишаються незмінними, оскільки відповідних урядових рішень не приймалося.
Що стосується масових перерахунків пенсій, то їх Законом України "Про Державний бюджет України" заплановано провести наприкінці 2015 року, а саме – з 1 грудня, коли відбудеться підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з нинішніх 949 грн. до 1074 грн., тобто на 125 грн.
Статтею 8 цього Закону затверджено підвищення і мінімальної заробітної плати з 01.12.2015 р. з 1218 грн. до 1378 грн. (на 160 грн.), показник якої використовується в окремих пенсійних нарахуваннях та при визначенні мінімального страхового внеску, сплата якого гарантує підтвердження страхового стажу.
Поряд із заходами по своєчасному проведенню перерахунків і виплати пенсій, одним з основних завдань органів Пенсійного фонду згідно з новою урядовою програмою є підвищення якості обслуговування громадян.
Важливим елементом в цьому напрямку роботи є запровадження нових дистанційних форм обслуговування, яке передбачено здійснити в поточному році відповідно до заходів, затверджених Пенсійним фондом України.
Так, у січні 2015 року фонд оплати праці в районі зменшиться і при діючій ставці збору 36,3% - 49,7% пенсійний бюджет отримає менше половини коштів, які необхідно спрямувати на пенсійні виплати.
Виплата пенсій в районі власним фінансовим ресурсом в 2014 році була забезпечена на 46,0%.
Досить гострою залишається проблема виплати заробітної плати на гарантованому мінімальному рівні, оскільки в 2014 році із 8,5 тис. середньоспискової чисельності працюючих 1,4 тис. або 16,4% отримували зарплату менше мінімуму. Загалом через тіньову виплату заробітної плати бюджет Пенсійного фонду району втрачає близько 200 тис. грн.
Таким чином, вирішення фінансових проблем залишається пріоритетним завданням для всіх причетних до цього державних органів, оскільки необхідний баланс пенсійних видатків і надходжень в районі підтримується лише завдяки дотаціям із Держбюджету.
Тому, для наповнення бюджету Пенсійного фонду буде вжито всіх дієвих заходів щодо підвищення рівня виконавчої та платіжної дисципліни суб'єктів господарської діяльності й безумовного виконання ними зобов'язань у частині сплати єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду.
Інструментом для досягнення позитивних результатів у виконанні даної роботи є нова законодавча база з податкової, бюджетної та страхової реформи, запроваджена на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України.


МІНІМІЗАЦІЯ КОРУПЦІЙНИХ РИЗИКІВ В ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ


Протягом минулого року в управлінні Пенсійного фонду України в Хорольському районі послідовно були реалізовані всі заплановані заходи з питань попередження та профілактики корупційних правопорушень, передбачених діючим законодавством. Пріоритетним напрямком діяльності щодо попередження корупційних правопорушень серед державних службовців була профілактично-роз”яснювальна робота. Задля підвищення ефективності роботи щодо запобігання корупційним правопорушенням в управлінні були визначені посади з найбільшим корупційним ризиком.
Одним із основних напрямків у сфері запобігання корупції є виявлення корупційних ризиків,які можуть виникнути в діяльності державних службовців, а також усунення умов та причин їх виникнення.До найпоширеніших корупційних ризиків в діяльності державних службовців належать:
- недоброчесність державних службовців;
- виникнення конфлікту інтересів ;
- безконтрольність з боку керівництва;
- наявність дискреційних повноважень.
Оскільки державний службовець завжди приймає рішення, у першу чергу, на підставі власного досвіду, психологічного відношення до виконуваної роботи, а також виходячи з особистих переконань та персонального соціально-матеріального становища, під час добору осіб на посаду державного службовця одним із вагомих критеріїв є така моральна риса, як доброчесність (чесність, моральність, добропорядність).
Ще одним корупційним ризиком є виникнення конфлікту інтересів, тобто наявність суперечностей між приватними інтересами особи та її службовими повноваженнями, які можуть вплинути на об”єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень. Державні службовці повинні знати основні принципи і норми, якими вони мають керуватися в повсякденній роботі. Цього можна досягти шляхом постійного інформування про зазначені етичні норми і принципи державної служби. Зокрема, це кодекс доброчесної поведінки, що дозволяє досягнути єдиного розуміння зазначених принципів і норм на всіх рівнях державного управління.Правила поведінки (етичні норми) для державних службовців, які встановлюють їх права та обов’язки є вкрай необхідними, оскільки дозволяють не лише карати державних службовців, а й захищати їх , були введені Наказом Головдержслужби України від 04.08.2010 р. № 214 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.11.2010 р. за № 1089/18384).
Обов”язковою складовою для врегулювання конфлікту інтересів є контроль з боку керівництва. У свою чергу, відсутність контролю (безконтрольність) є корупційним ризиком. З метою недопущення безконтрольності та її наслідків, контроль безпосереднім керівництвом має здійснюватися:
- систематично, тобто регулярно, або постійно;
- всебічно, тобто охоплювати всі питання та напрямки роботи;
- об”єктивно, тобто виключати упередженість;
- гласно, тобто результати контролю повинні бути відомі тим особам, які підлягають контролю;
- результативно (дієво), тобто залежно від результатів контролю мають вживатися відповідні заходи.
При цьому обов’язковим заходом є надання безпосереднім керівництвом державним службовцям практичної допомоги в реалізації поставлених завдань.
У переліку корупційних ризиків є наявність дискреційних повноважень,які мають низку загальних ознак, а саме:
- дозволяють органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави) на власний розсуд оцінювати юридичний факт, внаслідок чого можуть виникати, змінюватися або припинятися правовідносини;
- дозволяють на власний розсуд обирати одну із декількох запропонованих у проекті нормативно-правового акту форм реагування на даний юридичний факт;
- надають можливість органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави) на власний розсуд вибирати міру публічно-правового впливу щодо фізичних та юридичних осіб, його вид, розмір, спосіб реалізації;
- дозволяють органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави) обрати форму реалізації своїх повноважень – видання нормативного або індивідуально-правового акта, вчинення (утримання від вчинення) адміністративної дії;
- наділяють орган (особу, уповноважену на виконання функцій держави) правом повністю або частково визначати порядок здійснення юридично значущих дій, у тому числі строк та послідовність їх здійснення;
- надають можливість органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави) на власний розсуд визначати спосіб виконання управлінського рішення підлеглими особами, іншими органами державної влади, встановлювати строки і процедури виконання.
Отже, слід зазначити, що виявлення та мінімізація корупційних ризиків в діяльності державних службовців значно зменшить можливість порушення ними законодавства України , позитивно вплине на поліпшення роботи органів державної влади та сприятиме підвищенню їх авторитету.
Матеріал підготувала головний спеціаліст по роботі з персоналом та з діловодства Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Тетяна Варі.


Зміни в пенсійному законодавстві, які введені в дію з 01.01.2015 року


1. Пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) відповідно до законів України «Про державну службу» (стаття 37), «Про прокуратуру» (стаття 50-1), «Про статус народного депутата України» (стаття 20), «Про судоустрій і статус суддів» (стаття 138) за заявами про їх призначення або перерахунок,що надійшли починаючи з 1 січня 2015 року, обчислюються в розмірі 60 відсотків заробітної плати (грошового утримання).
Відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» (стаття 24) пенсія за віком обчислюється в розмірі 60 відсотків заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання інвалідам I групи – 60 відсотків заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, інвалідам II групи - 50 відсотків, інвалідам III групи - 40 відсотків, пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі 60 відсотків пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника - на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї; 50 відсотків - на двох непрацездатних членів сім'ї; 40 відсотків - на одного непрацездатного члена сім'ї.
2. З 1 січня 2015 року не призначаються дострокові пенсії відповідно до пункту «в» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему», статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», статті 49 Закону України «Про зайнятість населення».
3. У Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вилучено статтю 39. Доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, за заявами, поданими після 1 січня 2015 року, не встановлюється.
Водночас, враховуючи положення пункту 7 Прикінцевих положень Закону №76, яким передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, виплата встановленої до 1 січня 2015 року доплати непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, здійснюється у зафіксованих станом на 31.12.2014 року розмірах до виникнення підстав, що спричиняють припинення їх виплати – втрата статусу непрацюючого пенсіонера, виїзд за межі території радіоактивного забруднення або території, проживання на якій давало право на встановлення доплати у зафіксованому розмірі. Після припинення виплати доплата за проживання на територіях радіоактивного забруднення не поновлюється. При проведенні перерахунків пенсій та збільшенні їх розмірів розмір доплати поглинається (зменшується).
4. На виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»( № 71-VІІІ від 28.12.2014) у зв’язку із набранням чинності змінами до Податкового кодексу України з 01.01.2015 податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
З 01.01.2015 змінено ставку податку на доходи фізичний осіб: 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00), для суми, що перевищує 10 мінімальних зарплат, застосовується ставка 20 відсотків.
Наприклад, для пенсії, яка складає на місяць 5000,00 грн., базою оподаткування є 1346,00 грн.(5000,00-3654,00), до якої застосовується ставка 15%. Розмір податку – 201,90 грн., до виплати пенсіонеру 4798,10 грн.
Для пенсії, яка складає 18000,00 грн. на місяць, базою оподаткування є 14346,00 грн., де податок для суми 12180,00 грн. розраховується в розмірі 15% (1827,00 грн.), для суми 2166,00 грн. – 20% (433,20 грн.). Розмір податку – 2260,20 грн., пенсія до виплати – 15739,80 грн.
Нарахування ПДФО за січень 2015 року та перерахунок вже нарахованого податку для пенсій, розмір яких перевищує 10000,00 грн. на місяць, необхідно здійснити перед нарахуванням на лютий 2015 року.
Розмір пенсії до виплати у лютому визначити з урахуванням суми утриманого податку за січень і лютий поточного року.
Одночасно провести перерахунок утриманих сум із пенсій та, у разі необхідності, провести відповідне зменшення сум відрахувань. Виплату відрахованих сум у лютому здійснити з урахуванням відрахованих у січні розмірів (від’ємна доплата за січень).


Щодо призначення пенсії по інвалідності або у разі втрати годувальника особам, призваним під час мобілізації


Згідно зі статтею 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (в редакції, що діє з 01.04.2014 року) одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Тобто, особи призвані під час мобілізації, на особливий період на військову службу набувають статусу військовослужбовця. Під час проходження ними військової служби їм виплачується грошове забезпечення.
Відповідно до пункту “в” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема, особи із числа військовослужбовців Збройних Сил.
Отже, у разі встановлення особам, призваним під час мобілізації, на особливий період, на військову службу групи інвалідності, з відповідною причиною інвалідності, а також у разі загибелі (смерті) таких осіб, виникає право вибору закону, за яким призначати пенсію по інвалідності або у разі втрати годувальника.
При цьому, у разі доцільності призначення пенсії у разі втрати годувальника за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” необхідно зважати на те, що з 01 січня 2015 року до пункту “а” статті 36 Закону внесено зміни, згідно з якими пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебуває двоє і більше членів сім'ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами, але не менше 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Водночас повідомляємо, що призначення та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснюють, відповідно до покладених на них зобов'язань, головні управління Пенсійного фонду України.


ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення зміни до статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"


Верховна Рада України постановляє:
I. Пункт "а" статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; 2002 р., № 35, ст. 262) викласти в такій редакції:
"а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року.
2. Встановити, що особи, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього Закону.
Якщо внаслідок перерахунку за нормами цього Закону розмір пенсії або виплачуваної її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
3. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до пункту 2 цього розділу;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Виконуючий обов'язки Президента України,
Голова Верховної Ради України О.ТУРЧИНОВ

м. Київ, 20 травня 2014 року № 1274-VII


Затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою


Кабінетом Міністрів України з метою реалізації пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» 03.09.2014 р. прийнято постанову № 440 якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
Відповідно до зазначеного Порядку виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, установа, організація або юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, які видані або ухвалені до 01.01.2013 р., подаються до органів державної виконавчої служби для здійснення їх обліку, інвентаризації та подальшої передачі органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів для погашення заборгованості.
Особа на користь чи в інтересах якої ухвалено рішення суду або видано виконавчий документ, або її представник звертається до управління державної виконавчої служби відповідного головного управління юстиції за місцезнаходженням боржника, та надає такі документи:
- заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній (форма заяви додається);
- оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію). Копія рішення суду вважається належним чином оформленою, якщо вона видана в порядку встановленому Інструкцією з діловодства в місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженою наказомДержавної судової адміністрації України від 17.12.2013 № 173, Інструкцією з діловодства в адміністративних судах України, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України 17.12.2013 № 174 та Інструкцією з діловодства в господарських судах України затвердженою наказом Державної судової адміністрації від 20.02.2013 № 28. Копія рішення суду обов’язково повинна містити відмітку про те, що рішення набрало законної сили;
- копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку у паспорті або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків);
- копію паспорта громадянина України.
Копії довідки та паспорта не завіряються.
Зазначені документи можуть бути подані заявником особисто до відповідного головного управління юстиції, або направлені поштою. На вимогу заявника особа, яка приймає документи, ставить відмітку про їх прийняття на копії заяви.
При цьому звертаємо увагу, що у разі, якщо документи подаються представником, його повноваження повинні бути оформлені відповідно до вимог чинного законодавства та посвідчені такими документами:
- довіреністю фізичної особи;
- довіреністю юридичної особи або документами, що посвідчують право представництва юридичної особи (документом про призначення керівником юридичної особи тощо);
- рішенням про призначення опікуном чи піклувальником.
У разі подання до органу державної виконавчої служби виконавчого документа заявник додає до нього копію судового рішення (за наявності).
У разі якщо судом змінено спосіб і порядок виконання рішення, до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду про зміну способу і порядку виконання рішення.
Якщо заявником подані не всі зазначені документи, або ці документи не відповідають вимогам законодавства, відповідальна особа надсилає заявнику повідомлення про необхідність усунути виявлені недоліки. У цьому разі питання про прийняття рішення для обліку вирішується після приведення документів у відповідність до законодавства.
Повідомлення про прийняття рішення до обліку надсилається заявнику не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня надходження рішення до органу державної виконавчої служби. У повідомленні зазначається черга задоволення вимог заявників, до якої включено рішення.
Рішення повертається заявнику у разі, якщо перевіркою даних Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень встановлено, що воно виконано в повному обсязі. У цьому випадку подані документи направляються заявнику рекомендованою кореспонденцією з відповідною довідкою з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.
Прийняті для обліку рішення вносяться до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
З метою забезпечення заявнику доступу до цього Реєстру у повідомленні про прийняття рішення до обліку зазначаються адреса відповідного веб-сайту в Інтернеті, а також ідентифікатор для доступу до інформації Реєстру.
Інформацію щодо роботи Реєстру можна отримати в Державному підприємстві «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України за телефоном (044) 206-71-38.
Документи слід подавати за місцем проживання за адресами:
Вінницька область: 21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, каб. 37.
Волинська область: 43001, м. Луцьк, вул. Володимирська, 1, каб. 207, 103.
Дніпропетровська область: 49027, м. Дніпропетровська, вул. Комсомольська, 56.
Житомирська область: 10014, м. Житомир, Майдан Соборний, 1, каб. 229.
Закарпатська область: 88000, м. Ужгород, пл. Ш.Петефі, 14, 2 поверх.
Запорізька область: 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164.
Івано-Франківська область: 76018, м. Івано-Франківська, вул. Галицька, 45, каб. 5.
Кіровоградська область: 25022, м. Кіровоград, площа Кірова, 1.
Київська область: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 5/2.
Київ: 03056, м. Київ, вул. Виборзька, 32, каб. 5 (приймальня).
Львівська область: 79000, м. Львів, пл. Шашкевича, 1.
Миколаївська область: 54020 м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/23, каб. 807.
Одеська область: м. Одеса, 65045, вул. Преображенська, 64.
Полтавська область: 36014, м. Полтава, вул. Жовтнева, 45.
Рівненська область: 33028, м. Рівне, вул. Замкова, 22а, 9 пов., каб. 905.
Сумська область: 40021, м. Суми, вул. Герасима Кондртьєва, 28, 2й пов., каб. 6.
Тернопільська область: 46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, каб. 218.
Чернівецька область: 559028, м. Чернівці, вул. Целана, 11, 559027, м. Чернівці, вул. Л.Кобилиці, 21-а.
Чернігівська область: 14000, м. Чернігів, просп. Миру, 43, каб. 216.
Харківська область: 61002, м. Харків, вул. Петровського, 16.
Херсонська область: 73000, м. Херсон, вул. Комкова, 87, корпус 2, каб. 4.
Хмельницька область: 29018, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/2.
Щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, прийняті органами державної виконавчої служби виконавчі документи та рішення суду передаються органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів для погашення заборгованості за ними. Про передачурішення заявнику надсилається повідомлення із зазначенням реквізитів акта приймання-передавання.
Погашення заборгованості здійснюється в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08. 2011 р. № 845.
Одночасно зазначаємо, що будь-які зміни до законодавства та новини стосовно виконання рішень, виконання яких гарантується державою, будуть розміщені на веб-сайті Державної виконавчої служби України.


Громадою проти корупції


Здійснення заходів,пов”язаних з реалізацією державної антикорупційної політики,- одне з актуальних завдань органів виконавчої влади. Так, в управлінні Пенсійного фонду України в Хорольському районі ведеться планомірна робота з метою запобігання проявам корупції. Щомісячно проводяться навчання із спеціалістами управління щодо вивчення основних положень антикорупційного законодавства.
Згідно ст. 1 Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”
( далі- Закон) корупція - це використання особою, зазначеною в частині першій статті 4 цього Закону, наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній в частині першій статті 4 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей.
Ст.5 цього ж Закону визначено суб»єкти, які здійснюють заходи щодо запобігання і протидії корупції.
Також ст. 18 Закону передбачено участь громадськості в заходах щодо запобігання і протидії корупції.
1. Об'єднання громадян, їх члени або уповноважені представники, а також окремі громадяни в діяльності щодо запобігання, виявлення і протидії корупційним правопорушенням (крім випадків, коли це віднесено законом до виключної компетенції спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції) мають право:
1) повідомляти про виявлені факти вчинення корупційних правопорушень спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, іншим органам, зазначеним у статті 5 цього Закону, керівництву та колективу підприємства, установи чи організації, в яких були вчинені ці правопорушення, а також громадськості;
2) запитувати та одержувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування в обсягах та порядку, не заборонених законом, інформацію про діяльність щодо запобігання і протидії корупції;
3) проводити, замовляти проведення громадської антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів, подавати за результатами експертизи пропозиції до відповідних органів державної влади;
4) брати участь у парламентських слуханнях та інших заходах з питань запобігання і протидії корупції;
5) вносити пропозиції суб'єктам права законодавчої ініціативи щодо вдосконалення законодавчого регулювання відносин, що виникають у сфері запобігання і протидії корупції;
6) проводити, замовляти проведення досліджень, у тому числі наукових,
соціологічних тощо, з питань запобігання і протидії корупції;
7) проводити заходи щодо інформування населення з питань запобігання і протидії корупції;
8) здійснювати громадський контроль за виконанням законів у сфері запобігання і протидії корупції, з використанням при цьому таких форм контролю, які не суперечать законодавству.
Проте не слід забувати, що згідно п.4 та п.5 ст. 4 Закону
суб”єктами відповідальності за корупційні правопорушення є також :
- посадові особи та працівники юридичних осіб - у разі одержання ними неправомірної вигоди, або одержання від них особами, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої цієї статті, або за участю цих осіб іншими особами неправомірної вигоди;
- фізичні особи - у разі одержання від них особами, зазначеними у пунктах 1-4 частини першої цієї статті, або за участю цих осіб іншими особами неправомірної вигоди.
Згідно ст. 21 Закону вищевказані особи також притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку .
Тому одним із найефективніших важелів у боротьбі з корупцією в органах виконавчої влади є принцип : « Не обіцяйте, не пропонуйте і не давайте».
Матеріал підготувала уповноважена з питань запобігання та виявлення корупції,головний
спеціаліст по роботі з персоналом та з діловодства управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Тетяна Варі.


Моєму синові скоро виповнюється 60 років, але він часто хворів, тому постійної роботи не мав. Як йому можна призначити пенсію за віком ?


Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років.
Для визначення права на призначення пенсії Вашому синові потрібно звернутися в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з документами, що посвідчують особу, і документами про набутий страховий стаж.
Водночас повідомляємо, що згідно зі статтею 24 зазначеного закону, страховий стаж — це період (термін), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду України відповідно до вимог зазначеного закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, які враховували в стаж роботи для призначення пенсії до набуття чинності цього закону, зараховують у страховий стаж у порядку і на умовах, передбачених у законодавстві, що діяло раніше (на підставі трудової книжки, військового квитка, довідок про роботу, навчання тощо).


Що включають до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям? Чи входять туди разові винагороди?


У постанові Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 (зі змінами) встановлено виплату щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних сил України.
Грошове забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій військовослужбовців визначено:
у статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р.;
у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 р.;
у пункті 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р.
Відповідно до зазначених нормативно-правових актів, грошове забезпечення складається з:
окладу за посадою;
окладу за військовим званням;
відсоткової надбавки за вислугу років;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Таким чином, у чинній нормативно-правовій базі не передбачено включення винагород для обчислення пенсій.


У червні 2014 року мені виповнилося 60 років 6 місяців (народився 10 грудня 1953 року), працюю на посаді журналіста. За яких умов і в якому розмірі призначають пенсію відповідно до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та як ураховують заробіток?


Згідно зі статтею 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», під час нарахування пенсій журналістові державного або комунального засобу масової інформації застосовують норми, методику й порядок нарахування пенсій державному службовцю.
Пенсійне забезпечення державних службовців і відповідно журналістів урегульовано в статті 37 Закону України «Про державну службу».
Отже, ураховуючи вимоги статті 37 цього закону, на одержання журналістської пенсії мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки за наявності страхового стажу 35 років, із них стажу на журналістських посадах — не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на журналістських посадах.
До досягнення 62 років право на пенсію за віком мають державні службовці — чоловіки, які народилися, зокрема 1953 року, після досягнення 60 років 6 місяців.
Пенсію журналістам призначають у розмірі 70 відсотків од суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року — страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
До заробітку, з якого обчислюють розмір пенсії журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, включають посадовий оклад, щомісячні надбавки за вислугу років, інтенсивність праці, високі творчі досягнення, за почесне звання «заслужений», а також премію, доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук із відповідної спеціальності у визначених розмірах.
Заробіток для призначення пенсії журналістам визначають у порядку, установленому в абзаці 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865, тобто посадовий оклад та надбавку за вислугу років ураховують у розмірах, визначених на час призначення пенсії. Інші виплати, які включають у заробіток для обчислення пенсії, — надбавки, премії, доплату за науковий ступінь, —визначають на вибір того, хто звернувся з приводу призначення пенсії, за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на цей вид пенсії, підряд перед зверненням із приводу призначення пенсії. Середньомісячну зазначених виплат за 60 календарних місяців визначають діленням суми цих виплат на 60.
Слід зауважити, що пенсію призначену журналістам державних і комунальних засобів масової інформації відповідно до статті 37 Закон «Про державну службу» в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах передбачених у цьому законі «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про державну службу».


Я — лікар, отримую пенсію за вислугу років. Чи можу я працювати найманим працівником у лікаря — приватного підприємця, що має ліцензію, оформлену на фізичну особу, і отримувати пенсію?


У спеціальний стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховують періоди роботи в закладах і на посадах, які дають право на цей вид пенсії (за затвердженим Переліком).
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсію за вислугу років призначають у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. Тож, у період отримання цього виду пенсії працювати можна лише на посадах і в закладах, не передбачених у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому Постановою № 909.
Окрім того, робота за спеціальністю у закладах, установах і на посадах, передбачених у вказаному вище Переліку та Наказі МОЗ № 385, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Таким чином, у разі якщо лікар працює в підприємця—фізичної особи (без створення одного із вказаних закладів (установ), тобто без створення юридичної особи), Ви маєте право працювати й водночас отримувати пенсію за вислугу років.
А якщо підприємець на свої кошти створив заклад охорони здоров'я в порядку, визначеному в законодавстві, то особі, яка отримує пенсію за вислугу років і яку зараховано лікарем у цей заклад, виплату пенсії за вислугу років буде припинено.